Technologia kluczem do poprawy zdrowia psychicznego pracowników?

17.11.21
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Pracodawcy chcą, aby ich zespół był produktywny i jednocześnie zadowolony. Aby zadbać o dobrostan pracowników, zwracają coraz baczniejszą uwagę nie tylko na komfortowe miejsce pracy czy zachowanie pozytywnych relacji w zespole. Troszcząc się o zdrowe psychiczne, coraz częściej decydują się nowsze rozwiązania technologiczne.

Z badania „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” wynika, że problemy natury psychicznej, jakie najczęściej mogą dotknąć pracowników, to:

  • wypalenie zawodowe (85%),
  • depresja i inne zaburzenia nastroju (78%),
  • zaburzenia nerwicowe/lękowe (59%),
  • zaburzenia adaptacyjne związane ze stresem (41%),
  • uzależnienia, takie jak: pracoholizm, uzależnienie od internetu, zakupoholizm (33%),
  • uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych (22%) oraz zaburzenia odżywiania (20%).

Zbyt dużo stresu, presja czasu, nadmiar zadań oraz nacisk ze strony przełożonych to najczęściej wskazywane przyczyny problemów psychicznych.

Ponad 95% ankietowanych (badanie „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”) zgadza się, że to praca wpływa znacząco na zdrowie psychiczne. Z kolei 3 na 4 osoby twierdzi, że to pracodawca powinien być odpowiedzialny za dobrostan pracowników. Pracownicy oczekują aktywnej promocji profilaktyki zdrowia psychicznego i dostępu do leczenia od pracodawcy. Co może zrobić pracodawca, aby odpowiedzieć na te potrzeby?

Podejście pracodawców do tematu zdrowia psychicznego

Rozwiązań na rynku, z których mogą skorzystać organizacje, aby wesprzeć pracowników, jest naprawdę wiele. Są firmy, które oferują warsztaty z radzenia sobie ze stresem, konsultacje psychologiczne czy też masaże lecznicze w miejscu pracy. Każda organizacja to jednak odrębny organizm, który ma inną kulturę, inne środowisko pracy, a co za tym idzie – odmienne potrzeby.

Na rynku działają firmy oferujące warsztaty z radzenia sobie ze stresem, konsultacje psychologiczne czy też masaże lecznicze w miejscu pracy.

Zanim pracodawca zdecyduje się na wdrożenie rozwiązań wellness, w pierwszej kolejności powinien zasięgnąć opinii samych pracowników. W końcu to oni najlepiej wiedzą, z jakimi trudnościami się borykają i jakie są ich potrzeby. W tym celu można przeprowadzić ankietę. Zdecydowanie jest to najlepszy sposób na zebranie informacji w tym obszarze. Warto pamiętać, że temat problemów natury psychicznej może dla niektórych być krępujący. Pracownik może czuć się niekomfortowo w rozmowie bezpośredniej. W tym wypadku ankieta wydaje się być zdecydowanie lepszym wyborem. Dopiero kiedy pracodawca zbierze informacje od zespołu i pozna jego potrzeby, może rozważyć wdrożenie rozwiązań odpowiednich dla organizacji.

Platformy cyfrowe a wellness

Ciekawym pomysłem okazują się platformy internetowe, dzięki którym pracownik może umówić się na spotkanie ze specjalistą, popracować nad swoim zdrowiem psychicznym i samopoczuciem. Głównym celem takich form pomocy jest okazanie wsparcia psychicznego pracownikom podczas pracy zdalnej.

Zakres wsparcia psychologicznego online

Takie wsparcie umożliwia redukcję poziomu stresu wśród pracowników oraz pomaga zapewnić im dobre samopoczucie psychiczne, fizyczne i społeczne. Tego typu platformy umożliwiają również odbywanie sesji np. z trenerem wellness. Użytkownicy mogą także skorzystać z pomocy trenera fitness, dietetyka, psychologa, specjalisty od medytacji czy też instruktora jogi. Sesje mogą mieć charakter prywatny, ale mogą też przybierać formę spotkań grupowych i interaktywnych zajęć. Oprócz sesji z trenerem pracownicy często mają też dostęp do treści edukacyjnych i zdrowotnych.

Kim jest trener wellness?

Trener odnowy biologicznej lub – inaczej mówiąc – trener zdrowia i dobrego samopoczucia jest osobą, która w holistyczny sposób pomaga zadbać o zdrowy styl życia. Ich wsparcie skupia się na różnych obszarach, a więc może dotyczyć zarówno jedzenia, aktywności fizycznej, satysfakcji zawodowej, jak i jakości relacji społecznych. Trenerzy zdrowia i dobrego samopoczucia nie przepisują konkretnych planów posiłków czy też planów treningowych, ale raczej są swego rodzaju mentorami, którzy pomagają określić cele swoim i kierunki zmian.

Skorzystanie z pomocy trenera wellness może pomóc danej osobie zwiększyć motywację, nauczyć się lepszych technik radzenia sobie ze stresem, poprawić nawyki żywieniowe, zwiększyć aktywność fizyczną czy też poprawić relacje z innymi. Często taka forma pomocy pozwala również znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i zwiększyć pozytywne nastawienie do życia.

Taka forma wsparcia może przynieść wiele korzyści pracownikom. Poprawa samopoczucia, większa samoświadomość z pewnością pozytywnie wpłyną na ich stan psychiczny, a to z kolei może bezpośrednio przełożyć się na zaangażowanie w pracę. Cyfrowe platformy wellness to zdecydowanie ciekawa propozycja odpowiadająca na dzisiejsze potrzeby pracowników. Przed wprowadzeniem w firmie takiej możliwości warto porozmawiać z pracownikami albo przeprowadzić ankietę, żeby sprawdzić, kto chciałby skorzystać z takiej formy pomocy i czy zakres danej usługi jest właśnie tym, czego potrzebują.

Więcej o dobrostanie psychicznym pracowników przeczytasz w poniższych artykułach: