5 wakacyjnych lektur dla HR-owców przyszłości

29.07.21
clock 7 min.
Kinga Makowska Kinga Makowska

Plaża, hamak, kolorowe drinki i… ekscytująca lektura o HR lub ciekawy kurs online. Dla niektórych wakacje to czas bezwzględnej laby, jednak wśród znajomych HR-owców znajduję coraz więcej osób, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystują letnie miesiące na rozwój zawodowy. Tylko po jakie źródła sięgnąć, żeby inwestycja czasu faktycznie się opłaciła?

Sala spotkań. W niedużej grupie rozmawiamy o rozwiązaniu problemu jednego z klientów. W pewnym momencie słyszę wyraźne: „STOP” – to nasza przełożona przerywa dyskusję, i gdy tylko zapada cisza, mówi: „Słuchajcie, ja jestem typem czerwonym, a wy mówicie do mnie językiem niebieskim, który jest dla mnie zwyczajnie nudny!”. Nie do końca rozumiemy, co kryje się za opisami kolorów, jednak po krótkich poszukiwaniach udaje nam się znaleźć na biurku szefowej książkę „Otoczeni przez idiotów” Eriksona Thomasa. Autor przypisuje każdemu z kolorów konkretne cechy charakteru i metabolizm informacyjny. I choć dziś nie będę polecać akurat tej książki, to wspominam o niej nie bez przyczyny.

Nowy styl komunikacji przełożonej był efektem urlopowego nadrabiania HR-owych lektur. Zamyśliłam się. „To faktycznie ma sens” – pomyślałam. W końcu stan wakacyjnego relaksu sprzyja wybieraniu książek, które faktycznie nas interesują, nie tylko branżowych artykułów i publikacji, które czyta się, żeby być na bieżąco. Gdy jednak przyszła pora na decyzję o wyborze własnej urlopowej lektury, uświadomiłam sobie, że istnieje bardzo ważne pytanie, którego z jakiegoś powodu jeszcze sobie nie zadałam. Jakie?

Po co mi ta książka?

Kiedy jesteśmy dziećmi, pytania takie jak „po co?” czy „dlaczego?” nie schodzą z naszych ust. Wraz z wiekiem coraz rzadziej podważamy lub kwestionujemy sens doświadczanej rzeczywistości. Jednak decyzje dotyczące rozwoju zawodowego warto podejmować świadomie – od tych większych, wpływających na wybór ścieżki zawodowej, po mniejsze, dotyczące wyboru książki. Świadomość ta oznacza też, że nie zawsze przypadną nam do gustu publikacje, którymi zachwyca się pół LinkedIna. Możemy za to odnaleźć inspiracje w źródłach, o których nikt z naszych znajomych nie słyszał.

Decyzje dotyczące rozwoju zawodowego warto podejmować świadomie – od tych większych, wpływających na wybór ścieżki zawodowej, po mniejsze, dotyczące wyboru książki.

Aby ułatwić Ci wybór, pozwól, że zadam pytanie pomocnicze: w rozwoju jakich HR-owych kompetencji ma Ci pomóc wakacyjna lektura? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie wiem”, rzuć okiem na cztery kluczowe kompetencje HR-owca przyszłości, o których pisze AI HR. Jest to, po pierwsze, sprawność technologiczna, czyli wykorzystywanie technologii w sposób efektywny biznesowo.

Po drugie, umiejętność pracy w oparciu o dane – od rozumienia i interpretacji, po odpowiednią ich komunikację w firmie. Po trzecie, myślenie biznesowe, czyli umiejętne osadzenie roli HR jako wsparcia w egzekucji celów strategicznych organizacji. Na koniec – empatyczna praca z ludźmi, czyli zrozumienie ich potrzeb, wspieranie inicjatyw i budowanie silnej kultury organizacyjnej. Pomyśl, do której z tych ścieżek jest Ci najbliżej i… zaczynamy!

Sprawność technologiczna. „Digital Transformation: Survive and Thrive in an Era of Mass Extinction”, Thomas M. Siebel

Thomas M. Siebel to osoba bardzo dobrze znana w amerykańskim świecie technologii. Założyciel i CEO firm specjalizujących się w innowacjach dla biznesu napisał łącznie cztery książki przybliżające czytelnikom kulisy transformacji cyfrowych w największych organizacjach. „Digital Transformation” (na razie niedostępna w polskim tłumaczeniu) to jego najnowsza i najbardziej popularna pozycja. Jej mocną stroną jest forma otwarta na czytelnika mniej obeznanego ze światem technologii, namawiam więc do lektury przede wszystkim HR-owców stawiających pierwsze kroki w tej domenie.

Jeżeli zaś lektura rozbudzi zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji, automatyzacji czy narzędzi cyfrowych, serdecznie polecam Ci kursy dotyczące takich zagadnień jak growth hacking, inbound marketing czy marketing automation. To kompetencje, których poszukują obecnie start-upy technologiczne na całym świecie – obecnie w zakresie marketingu, już niedługo w obszarze rekrutacji.

Umiejętność pracy w oparciu o dane. „Factfulness”, Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund

„Factfulness – dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” – dokładnie tak brzmi pełen tytuł książki Roslinga, szwedzkiego lekarza i statystyka promującego umiejętność krytycznej oceny danych. Autor przez kilkadziesiąt lat zadawał publiczności swoich wykładów te same pytania dotyczące światowych statystyk, za każdym razem udowadniając, że naszym myśleniem sterują nieuświadomione przekonania, stereotypy i często nieaktualna wiedza na temat globalnych trendów.

Choć do niektórych przykładów można mieć zastrzeżenia (krytycy zarzucają książce nadmierne skupienie na pozytywnych statystykach), to sama idea factfulness jest niezbędna w pracy HR-owca przyszłości. Rosling bardzo jasno opisuje podstawy filozofii podejścia opartego na danych – walidację, porównanie źródeł i liczb, weryfikację zbyt wyraźnych różnic i podobieństw, odpowiednią kalibrację metod badawczych. Jeżeli ta lektura zainspiruje Cię do dalszego rozwoju, polecam Ci kursy z obszaru analityki HR: przez podstawy, po zaawansowany controlling HR czy people analytics.

Myślenie biznesowe. „Praca bez sensu”, David Graeber i „Agile HR”, Riina Hellström

Jak widzisz złamałam zasadę i w tym temacie chcę polecić Ci aż dwie książki – w tej konkretnie kolejności. Publikacja Graebera otwiera oczy na wiele nieefektywnych mechanizmów organizacji hierarchicznych, prowokuje do zadawania pytań o sens biznesowy codziennych decyzji. Autor przywołuje bardzo wiele przykładów tytułowej pracy „Bez sensu”, a my, HR-owcy, zaczynamy zadawać sobie pytanie: czy aby na pewno nasz sposób działania nie jest częścią problemu?

Ta krytyczna perspektywa przybliża nas do drugiej książki, w której Riina Hellström pokazuje negatywny wpływ silosowości, korporacyjnego podejścia skupionego na procesach i procedurach, oraz ignorowania potrzeb rynkowych. Dociekliwi znajdą tu niejedno studium przypadku, niezwykle przydatne w pracy przyszłego lub obecnego HR Biznes Partnera.

Jeżeli chcesz rozwijać się w kierunku łączącym optymalizację biznesu i procesów związanych z kapitałem ludzkim, zachęcam Cię do rozważenia aż trzech rodzajów kursów: Agile Coach / Scrum Master (jeżeli planujesz pracę w frameworku agile, jesteś HR BP dla zespołów technologicznych), HR Business Partner (jeżeli stawiasz pierwsze kroki w tej roli) lub Design Thinking / Service Design (jeżeli chcesz facylitować tworzenie konkretnych rozwiązań procesowych i biznesowych).

Empatyczna praca z ludźmi. „Positive psychology in a nutshell”, Ilona Boniwell

Nawet jeżeli sformułowanie „psychologia pozytywna” niewiele Ci mówi, z pewnością zdarzyło Ci się spotkać się z tematyką szczęścia w pracy lub pojęciem dobrostanu, spopularyzowanym przez post-pandemiczne publikacje i raporty. Ilona Boniwell opisuje zjawisko od podstaw, a wnioski z publikacji są łatwo przekładalne na kontekst kultury organizacyjnej.

Co ważne, autorka stroni od uproszczeń, które miejscami pojawiają się w publikacjach na temat szczęścia czy zaangażowania w pracę. Jeżeli zainteresuje Cię obszar psychologii pozytywnej, polecam Ci kursy dotyczące badań UX i dalsze szkolenia lub studia podyplomowe w dziedzinie psychologii. Być może zainteresują Cię też kursy związane ze ścieżką zawodową happiness officera.

Na koniec… muszę Cię przeprosić!

Jak widzisz, wiele poleconych przeze mnie publikacji znajdziesz tylko w języku angielskim. Z doświadczenia muszę powiedzieć, że funkcjonalna znajomość angielskiego jest niezbędna, szczególnie gdy chcemy komfortowo czuć się w dynamicznym świecie HR. Jeżeli więc chcesz rozwijać tę kompetencję, jak najczęściej sięgaj po anglojęzyczne artykuły i podcasty o HR. Popularne są również kursy angielskiego dla HR-owców, skupione na wiedzy obszarowej.

Przepraszam Cię też za to, że lista opiewa tylko pięć tytułów. Jeżeli masz apetyt na więcej ciekawych lektur, zapraszam Cię na webinar Rekruterskiej Akademii Inspiracji, podczas którego bliżej przyglądam się każdej z czterech HR-owych kompetencji przyszłości w kontekście rozwojowych podcastów, artykułów, książek i influencerów. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.