Pobudź swoją kreatywność

05.03.20
clock 3 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Bycie kreatywnym wymaga świeżego podejścia, zmiany perspektywy, pokonania rutyny. Nasze emocje często determinują nastawienie do danego dnia i mają znaczący wpływ na poziom naszej kreatywności. Działanie na wysokich obrotach, inspirowanie innych czy wdrażanie nowych rozwiązań wymaga pozytywnej energii. Co zrobić, żeby pobudzić swoją kreatywność?

Zadbaj o swój dobrostan

Wyśpij się, zjedz śniadanie, które da twojemu organizmowi zastrzyk energii oraz zorganizuj odpowiednio swoją przestrzeń. To co jemy, wpływa na nasze samopoczucie i może determinować jakość dnia.

Aktywność fizyczna jest genialnym wsparciem, jeśli chodzi o pobudzanie naszej kreatywności. Pozwala oczyścić się z negatywnych emocji, obniża napięcie, dzięki czemu nabieramy nowego spojrzenia na rzeczywistość. Badania, wykazały, że osoby wykonujące trening fizyczny przed realizacją zadania, były kreatywniejsze. Dzięki wysiłkowi nasz mózg działa na wyższych obrotach.

Dotleniaj się

Jest to związane z aktywnością fizyczną, ale również z ważną rolą natury. Spędzanie długich godzin w biurowcu może zabić naszą pomysłowość. Może w okolicy miejsca pracy jest park, który sprawdzi się jako przestrzeń do zorganizowania spotkania?

Bądź otwarty

Omawiaj nurtującą Cię kwestię z innymi, szukaj nowego spojrzenia na problem. Pomoże Ci w tym uczestnictwo w eventach branżowych, na których możesz spotkać ludzi z innych organizacji. Nie dyskredytuj opinii osób będących na innych stanowiskach. Ich brak wiedzy specjalistycznej może spowodować, że będą mieli ciekawsze, mniej sztampowe pomysły.

Szukaj inspiracji

Czytanie książek, oglądanie filmów, uczestnictwo w spektaklach czy urozmaicanie swojego życia poprzez nowe doświadczenia dodaje świeżości naszemu spojrzeniu na rzeczywistość. Co ciekawe, drobne zmiany, typu małe przemeblowanie mogą pozytywnie wpłynąć na naszą kreatywność.

Ćwicz umysł

Jeśli zależy Ci na pobudzaniu kreatywności korzystaj z odpowiednich technik wspierających twórcze myślenie. Twórz sobie mapy myśli, skorzystaj z metody 6 kapeluszy (Edward de Bono) czy realizuj zadania pobudzające kreatywność. Do takich zadań można zaliczyć wymyślanie jak największej liczby zastosowań danego przedmiotu czy analizowanie kształtów chmur i nazywanie ich . Pisanie ręczne również sprzyja naszej twórczości, gdyż pobudza znacznie więcej obszarów w mózgu niż robienie tego na komputerze.

Oderwij myśli

Długie godziny spędzone na jednym tematem powoduje wyczerpanie. W ten sposób nie dojdziemy do kreatywnych rozwiązań. Dlatego lepiej oderwać się od tematu na chwilę i wrócić do niego po chwili”. Często najlepsze pomysły przychodzą po pewnym czasie, w najmniej spodziewanym momencie, kiedy zajmujemy się czymś innym.

Przypisy: