Chcesz zmienić pracę? Uważaj na błędy w CV!

Badania wykazują, że aż 80% rekruterów uważa, iż większość osób szukających pracy wysyła CV, które przedstawia je w złym świetle. Przez pojawiające się w dokumencie błędy kandydaci wyglądają na niekompetentnych, niedopasowanych do stanowiska czy niesumiennych. Co więcej, wiele CV zawiera podobne uchybienia. Wśród nich można wymienić:

Niechlujność

Po przygotowaniu dokumentu koniecznie trzeba go przeczytać po raz drugi (a najlepiej dać drugiej osobie do sprawdzenia) i przeanalizować pod kątem literówek, błędów ortograficznych, niespójności graficznej czy niekonsekwencji w wykorzystywanych formach językowych.

Brak kreatywności

Wykorzystanie najbardziej podstawowego szablonu z internetu może wpłynąć negatywnie na ocenę kandydata. Nie jest to błąd, jednak może świadczyć o tym, że komuś nie za bardzo chciało się poświęcić więcej czasu na przygotowanie dobrego życiorysu.

Niewłaściwy format

Wysyłanie CV w złym formacie może spowodować, że rekruter nie będzie mógł otworzyć dokumentu lub plik wyświetli się w nieprawidłowy sposób. Najlepiej jest skorzystać ze standardowego formatu pdf.

Chaotycznie ułożona treść w CV może sprawi, że rekruter zakończy analizę CV zanim dotrze do kluczowych danych.

Chaos w CV

Brak spójności w treści, brak wyróżnień najważniejszych informacji, nierówne interlinie i czcionki w miejscach, w których powinny być uspójnione, nadmiar danych – te elementy powodują, że rekruter musi poświęcić więcej czasu, żeby znaleźć interesujące go informacje i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakończy analizę CV zanim dotrze do kluczowych danych.

Zbyt ogólne informacje

Duże zniechęcenie wśród rekruterów wywołują ogólniki, które nie określają w jasny sposób kompetencji czy doświadczenia kandydata oraz pokazują, że aplikujący wysyła jedno CV do wielu firm. Błędem jest wówczas wpisanie wśród kompetencji kreatywności zamiast udowodnienie tej umiejętności poprzez zaprezentowanie wyników swojej pracy (np. link zawierający efekty pracy bądź opisanie dotychczasowych osiągnięć).

Nadgorliwość

Do błędów tego rodzaju można zaliczyć uwzględnienie zbyt dużej liczby danych w CV. Nadmiar tekstu utrudnia analizę dokumentu. Zdarza się również, że jeden kandydat aplikuje na dane stanowisko kilkukrotnie w krótkim odstępie czasowym, jednocześnie nie zmienia treści swojego życiorysu. Wskazuje to na dość przypadkowe wysyłanie CV przez kandydata. Dlatego tego rodzaju podejście również może być negatywnie odebrane przez rekrutera.

Jeśli chcemy, żeby CV zostało przeanalizowane przez rekrutera, musimy zadbać o jego poprawne przygotowanie. Jeśli dokument przykuje oko rekrutera jest szansa, że przeanalizuje on życiorys pod kątem merytorycznym. Co oznacza, że nie tylko przejrzysty układ i ciekawa forma, lecz także dopracowane treści mają ogromne znaczenie.

O tworzeniu CV przeczytasz także w innym artykułe: https://zawodowo.olx.pl/cv-od-a-do-z-czyli-jak-stworzyc-idealny-zyciorys-zawodowy/