Wzbogacenie CV o studia podyplomowe

12.08.21
clock 7 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Wiek to tylko liczba – mówią często te osoby, które po latach wracają na uczelnie po to, aby się dokształcać. Wielu z nas po skończonych studiach I lub II stopnia decyduje się skorzystać z ofert studiów podyplomowych. Czym one są i jakie znaczenie odgrywają na rynku pracy?

Wybór studiów licencjackich to jedna z pierwszych poważniejszych decyzji, jakie podejmuje się będąc jeszcze nastolatkiem. Nie każdy w tak młodym wieku potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie chciał robić w przyszłości, w jakim zawodzie będzie chciał się rozwijać. Wybór studiów pierwszego stopnia nie musi jednak determinować rozwoju przyszłej kariery zawodowej.

Dla kogo są studia podyplomowe?

To pierwsza zaleta studiów podyplomowych – pozwalają one na zwrot kierunku rozwoju zawodowego tym, którzy zmienili zdanie w kwestii swoich potrzeb i zainteresowań. Na studia podyplomowe można bowiem udać się już po licencjacie, jeśli więc ktoś na etapie studiów pierwszego stopnia zauważy u siebie potrzebę zmian, to studia podyplomowe dadzą mu tę możliwość. Dzisiaj studenci są dobrymi obserwatorami i potrafią świadomie kierować swoją karierą, stąd taka możliwość stanowi dla nich świetne rozwiązanie.
Studia podyplomowe dają przede wszystkim możliwość uzupełnienia wiedzy w konkretnej specjalizacji.

Często ich formuła bardziej koncentruje się na praktyce niż teorii, stąd mogą one stanowić świetne rozwiązanie dla doświadczonych już zawodowo osób, które np. chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu jakiejś konkretnej dziedziny. To również dobre rozwiązanie dla osób, które objęły nową funkcję w pracy i czują, że muszą uzupełnić pewne braki. Studia podyplomowe mogą być świetną odpowiedzią na ich potrzeby.

Dlaczego – mimo zdobycia awansu – część z nas decyduje się na tzw. podyplomówkę? Może być to związane z konkretnymi zadaniami i wymaganiami na danym stanowisku. Zdobywanie wiedzy w takim momencie zmniejsza stres i sprawia, że możemy poczuć się dużo sprawniej w tematach, które są dla nas nowością. Przykładem są osoby, które trafiają na stanowiska związane np. z marketingiem – poznanie na studiach zagadnień z nowych mediów, ciekawych case study z życia zawodowego prowadzących zajęcia, może pomóc w zrozumieniu branży i dać bodziec do rozwoju.

Studia pod przebranżowienie

Taka forma nauki to również propozycja dla osób rozważających zmianę branży. Lata pracy w jakiejś dziedzinie nie muszą oznaczać, że już na zawsze będzie trzeba w niej pozostać. Dzisiaj coraz bardziej liczy się elastyczność i umiejętność nabywania nowych kompetencji. Studia podyplomowe mogą stanowić trampolinę do zmiany specjalizacji i rozpoczęcia nowej kariery zawodowej.

Inwestowanie swojego czasu w naukę nowych kompetencji zawsze jest dobrą decyzją. Na studiach podyplomowych, oprócz nabywania wiedzy, ma się możliwość poznania ludzi z branży, nawiązania nowych znajomości i tym samym uczenia się od innych. Możliwość poznania osób z innych firm pozwala spojrzeć na wiele tematów z nowej perspektywy, a to jest niezwykle ciekawe i stymulujące doświadczenie.

Nie da się również ukryć, że posiadanie w swoim CV informacji o ukończeniu studiów podyplomowych może pomóc w awansie lub zdobyciu pracy marzeń. Zarówno dla pracodawcy, jak i rekrutera, informacja o ukończeniu studiów podyplomowych to sygnał, że kandydat jest osobą ambitną, świadomą swoich potrzeb, że jest otwarty na naukę i samorozwój. Można o nich wspomnieć na rozmowie kwalifikacyjnej, opowiedzieć o specjalizacji, zadaniach, pracach projektowych.

Jak pokazują wyniki opracowania „Prognozy Przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”, to właśnie chęć samorozwoju i nauki została wskazana przez pracodawców jako umiejętność, która będzie jedną z ważniejszych i najbardziej przez nich cenionych kompetencji po pandemii. Studia podyplomowe mogą więc stanowić świadectwo ambicji, celów zawodowych danej osoby, jak również otwartości na samorozwój.

Zalety studiów podyplomowych

Zazwyczaj długość tzw. podyplomówki wynosi 2 semestry, czyli jeden rok akademicki, chociaż zdarzają się też dłuższe. Nie przekraczają zwykle jednak 3 semestrów. Wszystko zależy od uczelni i wybranego kierunku studiów. Ich długość nie jest jednak wadą.
Długoterminowy charakter studiów podyplomowych pozwala na nieco szersze ujęcie danej specjalizacji i w przeciwieństwie do krótkoterminowych szkoleń, daje im bardziej kompleksowy charakter. Dodatkowo ich długość nie powinna nikogo zniechęcać, gdyż zajęcia zazwyczaj odbywają się w weekendy i można je połączyć z pracą.

Osoby, które nie mogą studiować w soboty i niedziele, bo np. ich praca na to nie pozwala, nie muszą rezygnować ze swoich marzeń. Dzisiaj bowiem coraz więcej studiów oferowanych jest w formie online. Daje to dużą elastyczność i pozwala połączyć naukę zarówno z życiem zawodowym, jak i rodzinnym.

Wadą standardowych studiów jest często ich opakowanie. Decydujemy się na konkretny kierunek, pod daną specjalizację, a zdajemy egzaminy z przedmiotów niepasujących do tematu naszego kształcenia. Studia podyplomowe mogą być świetnym rozwiązaniem – zawężają temat, rozkładają go na czynniki pierwsze, przez to sama oferta… rozszerza się!

Załóżmy, że interesujemy się najnowszą historią polityczną, która na studiach politologicznych lub historycznych zwykle jest jednym z przedmiotów. Ktoś lubiący konkretny okres historyczny (np. historię XX wieku), może poszukać studiów podyplomowych z tego zakresu, odkładając na bok inne przedziały czasowe. Poszerza więc wiedzę w tej jednej, konkretnej specjalizacji, która go interesuje.

Przykłady kierunków podyplomowych

Przy wyborze studiów warto zainteresować się, jaką mają formę, na czym się koncentrują i kto na nich wykłada. Wiele studiów podyplomowych powstaje we współpracy z czołowymi ekspertami lub podmiotami specjalizującymi się w danej dziedzinie. Nie inaczej jest np. na Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie powstają kierunki z zakresu HR i emloyer brandingu przy współpracy z dr Barbarą Zych. ALK oferuje także kierunki z dziedziny data science i big data, nastawione mocno na przyszłość i nowe technologie.

Wiele studiów podyplomowych powstaje we współpracy z czołowymi ekspertami lub podmiotami specjalizującymi się w danej dziedzinie.

Z praktycznym podejściem do nauki i pracą na projektach spotkać się można także w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Uczelnia na bieżąco monitoruje trendy i na ich podstawie dostosowuje swoją ofertę, dlatego coraz częściej pojawiają się kierunki z obszarów HR-u, nowych mediów i technologii czy IT. Z jednej strony na studiach licencjackich na CDV można kształcić się jako grafik, z kolei studia podyplomowe w podobnej tematyce dadzą możliwość zawężenia specjalizacji i wybrania np. grafiki projektowej, fotografii lub nawet kierunek… fashion i new media.

Jak widać kierunków jest bardzo dużo i wiele z nich ma przyszłościowy charakter, natomiast w rzeczywistości, w której mamy do czynienia z niezwykle szybkim rozwojem wielu dziedzin i technologii, lokowanie swojego czasu i pieniędzy w świadomy samorozwój zawsze stanowić będzie cenną inwestycję, która na pewno przyniesie profity.

Z jednej strony rozwijamy komunikację z innymi osobami, poznajemy nowych znajomych, a z drugiej poszerzamy wiedzę i jesteśmy z tego powodu bardziej elastyczni na rynku pracy. A to właśnie osoby potrafiące odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz rozszerzające zakres swoich umiejętności, będą pożądane przez organizacje w przyszłości.

Zapoznaj się z innymi artykułami o studiach: