Home office w czasach koronawirusa

18.03.20
clock 4 min.
Joanna Sieradzka Joanna Sieradzka

Wraz z szerzącą się pandemią zachorowań na COVID-19 wiele przedsiębiorstw wdrożyło szereg narzędzi ułatwiających wykonywanie pracy zdalnej. Dotyczy to nawet firm, w których wcześniej nie było to praktykowane. Co zmiany oznaczają dla pracowników?

Od kilku tygodni tematem rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2 żyje cały świat. Wraz ze zwiększającą się liczbą zachorowań w Polsce, rząd przyjął tzw. specustawę, która wprowadza zmiany także w sposobie świadczenia pracy.

Pracodawcy otrzymali możliwość zorganizowania pracy zdalnej (czyli popularnego home office), aby zmniejszyć ryzyko ekspansji choroby. O czym mówi ustawa? Oto kilka istotnych ustaleń.

Przepisy szczegółowe określają, że „w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”. To od pracodawcy zależy zatem czas, przez jaki będziemy pracować z domowego zacisza. Warto zauważyć, że – w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemicznej – możemy kilkakrotnie wracać do biura i z powrotem na home office.

Czy możemy odmówić pracy z domu? Co do zasady nie, gdyż jest to polecenie służbowe i o ile nie stoi w sprzeczności z prawem, pracownik musi się do niego zastosować. W czasie zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem powinniśmy pracować z domu. Intencją ustawodawcy jest maksymalne ograniczenie naszej obecności w większych grupach i do tego powinniśmy się dostosować.

Domowe warunki pracy

A co jeśli w domu, w obliczu powszechnej pracy zdalnej i zamkniętych szkół i przedszkoli, nie mamy warunków do pracy? Należy jak najszybciej powiadomić o tym pracodawcę i wspólnie ustalić, co można zrobić w takiej sytuacji. Być może przełożony wyznaczy inne miejsce świadczenia pracy, które umożliwi pracownikowi spokojną realizację zadań albo ustali bardziej elastyczne warunki wykonywania zadań.

Praca na home office jest dla wielu osób bardzo trudna. Nie wszyscy potrafią się zdyscyplinować i pracować w domu z taką samą efektywnością, jak za firmowym biurkiem. Jak mądrze pracować zdalnie?

Zorganizuj sobie miejsce pracy

Jeśli nie masz w domu osobnego pokoju, postaraj się wygospodarować choćby prowizoryczny kącik do pracy. Koniecznie zaopatrz się w blat roboczy: biurko lub stolik. Unikaj dłuższego pracowania na kanapie lub w fotelu. Złudne poczucie komfortu może zaowocować… niespodziewaną drzemką. W miarę możliwości odizoluj się od domowników. Wyjaśnij dzieciom, odpowiednio do ich wieku, na czym polega praca zdalna i jak ważne jest to, abyś mógł się na niej skupić. Możecie zaplanować wspólne aktywności po skończonej pracy; nie zapomnij pochwalić dzieci za starania: to niecodzienna sytuacja również dla nich!

Piżamę zostaw w szafie

Choć home office kusi nas nieformalnym strojem, eksperci podkreślają, że nawet pracując we własnym salonie, musimy stworzyć wrażenie „wyjścia do pracy”. Piżama może sprawić, że nasza produktywność spadnie, bo myślami nadal będziemy „w domu”. Poza tym zawsze może się okazać, że ktoś spoza firmy chciałby porozmawiać z nami w formie video. Żeby czuć się komfortowo, warto być na taką sytuację przygotowanym.

Doprecyzuj raportowanie

Jak rozliczać się ze swojej pracy z przełożonym, jeśli dotychczas pracowaliśmy głównie w biurze? To najważniejsza kwestia, którą należy ustalić już na początku. Wyjątkowa sytuacja nie zmienia faktu, że nadal świadczymy pracę na rzecz naszej firmy i jesteśmy zobowiązani do realizacji obowiązków. Szef może wprowadzić nowe ustalenia, np. cykliczne spotkania statusowe czy dodatkowe raporty. Warto wyjaśnić wszelkie ewentualne nieścisłości jak najszybciej, żeby uniknąć nieporozumień, zwłaszcza jeśli w naszej firmie praca zdalna to nowość.

Walcz z pokusami

Ustal sam ze sobą i z innymi domownikami, że w trakcie pracy nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Ustal plan pracy i poinformuj przełożonego, w jakich godzinach wykonujesz zadania, jeśli nie zostało to wcześniej ustalone. Działaj tak, jakbyś nadal był w biurze. Wyłącz telewizor i radio, zaopatrz się w wodę i przekąski, zaplanuj przerwę obiadową. Taka organizacja pomoże Ci uniknąć pułapki pracy z domu i mnożących się wymówek, aby wstać od biurka.

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do całkowitej zmiany swojego funkcjonowania. To ogromne wyzwanie zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Niemal z dnia na dzień liczna grupa aktywnych zawodowo Polaków zamieniła pracę w biurze na home office. Efektywna praca zdalna to sztuka, ale rozsądnie zorganizowana – może finalnie okazać się miłą odmianą.

Więcej o zasadach home office dowiesz się z artykułu na ten temat opublikowanego w serwisie OLX Praca: https://praca.olx.pl/rekruter/post/kontrakt-home-office-7-podstawowych-zasad